Araba hareket halindeyken neden elektrik keser?

Araba hareket halindeyken neden elektrik keser?

Elektrik sorunları, otomotiv teşhisi söz konusu olduğunda, kırılması en zor somunlardan bazıları olabilir, ancak gerçekten bir arabanın elektrik sisteminin tamamen kapanmasına ve ardından aniden yeniden çalışmaya başlamasına neden olabilecek sadece birkaç potansiyel sorun vardır.


Herhangi bir teşhis çalışması yapmadıysanız ve birkaç temel şeyi kontrol etmekte rahatsanız, o zaman pille başlamak isteyeceksiniz.


Gevşek akü bağlantıları, bir elektrik sisteminin "kapanmasına" ve daha sonra kötü eriyebilir bağlantılar gibi yeniden çalışmaya başlamasına neden olabilir, bu nedenle akü ile elektrik sisteminin geri kalanı arasındaki bağlantılar her şeyden önce iyice kontrol edilmelidir.


Bunun dışında kontak anahtarı ile ilgili bir sorun da bu tür bir soruna neden olabilir. Sorun bundan daha derine inerse, muhtemelen bir profesyonelin araca bakması gerekecektir.


Neyin Yanlış Gittiğini Parçalamak


Modern benzinli ve dizel araçlarda elektrik gücü iki yerden gelebilir: akü ve alternatör.Akü, aracınızın üç temel işlevi gerçekleştirmek için kullandığı gücü depolar: motoru çalıştırmak, motor kapalıyken aksesuarları çalıştırmak ve alternatörün voltaj regülatörüne güç vermek.


Alternatörün amacı, motor çalışırken farlarınızdan başınıza kadar her şeyi çalıştırmak için elektrik üretmektir. Bu nedenle, ikinci bir akü eklemek, araç kapalıyken size daha fazla güç sağlar ve yüksek çıkışlı bir alternatöre yükseltmek, açıkken yardımcı olur.


Arabayla gidiyorsanız ve her şey aniden kesiliyorsa - gösterge ışığı yok, radyo yok, iç aydınlatma yok, hiçbir şey yok - bu, bu bileşenlerin hiçbirine gücün gitmediği anlamına gelir. Motorun kendisi de ölürse, ateşleme sisteminin kendisi de güç almıyor demektir.


Her şey aniden tekrar çalışmaya başladığında, bu sadece anlık arızanın geçtiği ve gücün geri geldiği anlamına gelir.


Ama gücün bu şekilde kesilmesine ne sebep olabilir?


Kötü Akü Kabloları ve Eriyebilir Bağlantılar


Batarya bağlantıları, bu tür bir durumda her zaman ilk şüpheli olmalıdır, çünkü hem olası suçlular hem de kontrol edilmesi nispeten kolay oldukları için.


Pozitif veya negatif kabloda gevşek bir bağlantı bulursanız, onu sıkmak isteyeceksiniz. Akü terminallerinde çok fazla korozyon olduğunu fark ederseniz, her şeyi sıkmadan önce hem terminalleri hem de kablo uçlarını temizlemek isteyebilirsiniz.


Aküdeki bağlantıları kontrol etmenin yanı sıra, diğer uçlarda da sıkı olduğundan emin olmak için hem pozitif hem de negatif kabloları izleyebilirsiniz.


Negatif kablo genellikle çerçeveye vidalanır, bu nedenle pas olup olmadığını kontrol etmek ve bağlantının sıkı olduğundan emin olmak isteyeceksiniz. Pozitif kablo tipik olarak bir bağlantı bloğuna veya ana sigorta bloğuna bağlanır ve bu bağlantıları da kontrol edebilirsiniz.


Bazı araçlar, diğer bileşenleri korumak için sigorta gibi davranacak ve yanacak şekilde tasarlanmış özel kablolar olan eriyebilir bağlantılar kullanır. Bunlar, kullanıldıkları durumlarda gerekli ve değerli bileşenlerdir, ancak sorun şu ki, eriyebilir bağlantılar, yaşlandıkça kırılgan ve biraz daha az esnek hale gelebilir.


Aracınızın eriyebilir bağlantıları varsa, durumlarını kontrol etmek veya eskiyse ve daha önce değiştirilmemişlerse değiştirmek isteyebilirsiniz ve ardından bunun sorunu çözüp çözmediğine bakın.


Akü bağlantıları iyiyse ve eriyebilir bağlantılarınız yoksa, sigortalar tipik olarak arızalanmasa da kötü bir ana sigortanın bu tür sorunlara neden olabileceği durumlar vardır ve ardından sihir gibi yeniden çalışmaya başlar.


Kontak Anahtarını Kontrol Etme


Kötü bir kontak anahtarı, bir başka olası suçludur, ancak birinin kontrol edilmesi ve değiştirilmesi akü kablolarını sıkmaktan biraz daha karmaşıktır.


Kontak anahtarınızın elektrik kısmı tipik olarak direksiyon kolonunda veya ön göğüste bir yerde bulunur ve ona erişmek için bile çeşitli trim parçalarını sökmeniz gerekebilir.


Kontak anahtarınıza erişebiliyorsanız, herhangi bir yanmış kabloyu ortaya çıkaran görsel bir inceleme, aracın elektrik sisteminin aniden kesilmesine ve ardından yeniden çalışmaya başlamasına neden olabilecek sorunun türünü gösterir.


Kontak anahtarı hem radyonuz gibi aksesuarlara hem de aracınızın ateşleme sistemine güç sağladığından, kötü bir anahtar kesinlikle her ikisinin de aniden durmasına neden olabilir. Düzeltme, yalnızca bozuk anahtarı değiştirmektir; bu, ilk etapta erişim kazanma işini yaptıktan sonra genellikle oldukça kolaydır.


Bobin ve modül gibi diğer ateşleme bileşenleri, arızalandığında aracın tüm elektrik gücünü kaybetmesine neden olmaz. Bu bileşenler arızalandığında motor ölür, ancak farlar ve radyo gibi şeyleri çalıştırmak için hala pil gücünüz olur.


Bir süre araç kullandıktan sonra motorun öldüğü bir sorun yaşıyorsanız ve soğuduktan sonra tekrar çalışmaya başlıyorsa, ateşleme modülü arızalıdır.

Yorumlar (3)

 • image
  ALİ tekdurak

  2023-11-06 10:28:08

  Merhabalar bana yardımcı olursanız sevinirim aracım Honda Civic 2013 Yolda giderken aracımda elektrik kesintisi var göstergeler gidip geliyor araç tekliyor sonra normale dönüyor gostergede anahtar akü ve yağ lambası yanıp sönüyor neden çözemedim

 • image
  Nadir çerezci

  2023-07-05 02:05:39

  Aracım seyir halindeyken elektrik kesildi sadece tavan aydınlatması ışığı yanıyor araba çalışmıyor

 • image
  Efeefe

  2023-01-26 14:04:19

  Teşekkür ederim Ustacım çok yardımcı oldun Allah razı olsun

Yorum Yazın