Araba hareket halindeyken neden elektrik keser?

Araba hareket halindeyken neden elektrik keser?

Elektrik sorunları, otomotiv teşhisi söz konusu olduğunda, kırılması en zor somunlardan bazıları olabilir, ancak gerçekten bir arabanın elektrik sisteminin tamamen kapanmasına ve ardından aniden yeniden çalışmaya başlamasına neden olabilecek sadece birkaç potansiyel sorun vardır.


Herhangi bir teşhis çalışması yapmadıysanız ve birkaç temel şeyi kontrol etmekte rahatsanız, o zaman pille başlamak isteyeceksiniz.


Gevşek akü bağlantıları, bir elektrik sisteminin "kapanmasına" ve daha sonra kötü eriyebilir bağlantılar gibi yeniden çalışmaya başlamasına neden olabilir, bu nedenle akü ile elektrik sisteminin geri kalanı arasındaki bağlantılar her şeyden önce iyice kontrol edilmelidir.


Bunun dışında kontak anahtarı ile ilgili bir sorun da bu tür bir soruna neden olabilir. Sorun bundan daha derine inerse, muhtemelen bir profesyonelin araca bakması gerekecektir.


Neyin Yanlış Gittiğini Parçalamak


Modern benzinli ve dizel araçlarda elektrik gücü iki yerden gelebilir: akü ve alternatör.Akü, aracınızın üç temel işlevi gerçekleştirmek için kullandığı gücü depolar: motoru çalıştırmak, motor kapalıyken aksesuarları çalıştırmak ve alternatörün voltaj regülatörüne güç vermek.


Alternatörün amacı, motor çalışırken farlarınızdan başınıza kadar her şeyi çalıştırmak için elektrik üretmektir. Bu nedenle, ikinci bir akü eklemek, araç kapalıyken size daha fazla güç sağlar ve yüksek çıkışlı bir alternatöre yükseltmek, açıkken yardımcı olur.


Arabayla gidiyorsanız ve her şey aniden kesiliyorsa - gösterge ışığı yok, radyo yok, iç aydınlatma yok, hiçbir şey yok - bu, bu bileşenlerin hiçbirine gücün gitmediği anlamına gelir. Motorun kendisi de ölürse, ateşleme sisteminin kendisi de güç almıyor demektir.


Her şey aniden tekrar çalışmaya başladığında, bu sadece anlık arızanın geçtiği ve gücün geri geldiği anlamına gelir.


Ama gücün bu şekilde kesilmesine ne sebep olabilir?


Kötü Akü Kabloları ve Eriyebilir Bağlantılar


Batarya bağlantıları, bu tür bir durumda her zaman ilk şüpheli olmalıdır, çünkü hem olası suçlular hem de kontrol edilmesi nispeten kolay oldukları için.


Pozitif veya negatif kabloda gevşek bir bağlantı bulursanız, onu sıkmak isteyeceksiniz. Akü terminallerinde çok fazla korozyon olduğunu fark ederseniz, her şeyi sıkmadan önce hem terminalleri hem de kablo uçlarını temizlemek isteyebilirsiniz.


Aküdeki bağlantıları kontrol etmenin yanı sıra, diğer uçlarda da sıkı olduğundan emin olmak için hem pozitif hem de negatif kabloları izleyebilirsiniz.


Negatif kablo genellikle çerçeveye vidalanır, bu nedenle pas olup olmadığını kontrol etmek ve bağlantının sıkı olduğundan emin olmak isteyeceksiniz. Pozitif kablo tipik olarak bir bağlantı bloğuna veya ana sigorta bloğuna bağlanır ve bu bağlantıları da kontrol edebilirsiniz.


Bazı araçlar, diğer bileşenleri korumak için sigorta gibi davranacak ve yanacak şekilde tasarlanmış özel kablolar olan eriyebilir bağlantılar kullanır. Bunlar, kullanıldıkları durumlarda gerekli ve değerli bileşenlerdir, ancak sorun şu ki, eriyebilir bağlantılar, yaşlandıkça kırılgan ve biraz daha az esnek hale gelebilir.


Aracınızın eriyebilir bağlantıları varsa, durumlarını kontrol etmek veya eskiyse ve daha önce değiştirilmemişlerse değiştirmek isteyebilirsiniz ve ardından bunun sorunu çözüp çözmediğine bakın.


Akü bağlantıları iyiyse ve eriyebilir bağlantılarınız yoksa, sigortalar tipik olarak arızalanmasa da kötü bir ana sigortanın bu tür sorunlara neden olabileceği durumlar vardır ve ardından sihir gibi yeniden çalışmaya başlar.


Kontak Anahtarını Kontrol Etme


Kötü bir kontak anahtarı, bir başka olası suçludur, ancak birinin kontrol edilmesi ve değiştirilmesi akü kablolarını sıkmaktan biraz daha karmaşıktır.


Kontak anahtarınızın elektrik kısmı tipik olarak direksiyon kolonunda veya ön göğüste bir yerde bulunur ve ona erişmek için bile çeşitli trim parçalarını sökmeniz gerekebilir.


Kontak anahtarınıza erişebiliyorsanız, herhangi bir yanmış kabloyu ortaya çıkaran görsel bir inceleme, aracın elektrik sisteminin aniden kesilmesine ve ardından yeniden çalışmaya başlamasına neden olabilecek sorunun türünü gösterir.


Kontak anahtarı hem radyonuz gibi aksesuarlara hem de aracınızın ateşleme sistemine güç sağladığından, kötü bir anahtar kesinlikle her ikisinin de aniden durmasına neden olabilir. Düzeltme, yalnızca bozuk anahtarı değiştirmektir; bu, ilk etapta erişim kazanma işini yaptıktan sonra genellikle oldukça kolaydır.


Bobin ve modül gibi diğer ateşleme bileşenleri, arızalandığında aracın tüm elektrik gücünü kaybetmesine neden olmaz. Bu bileşenler arızalandığında motor ölür, ancak farlar ve radyo gibi şeyleri çalıştırmak için hala pil gücünüz olur.


Bir süre araç kullandıktan sonra motorun öldüğü bir sorun yaşıyorsanız ve soğuduktan sonra tekrar çalışmaya başlıyorsa, ateşleme modülü arızalıdır.

Yorumlar (11)

 • image
  Tipo arabam var seyir halindeyken elektirik gidip geri geliyor veya istop edip geri çalıyor yardımcı olabirmisiniz

  2024-04-18 20:27:04

 • image
  Turan

  2024-04-05 09:20:17

  Aracım Ford courier Nadir ÇEREZCİ NİN araç sorunun aynısını ben de yaşıyorum şimdilik cevap bulabilir miyiz acaba. İyi Çalışmalar

 • image
  Hidayet AKCAN

  2024-03-22 22:11:55

  Merhabalar, 2011 honda civic aracımda bu aralar aniden elektrik kesintisi oluyor saniyelik olayda sistem açıp kapıyor. Akü bağlantıları felan filan herşey düzgün altta direksiyon modülünde felan hiç bir sıkıntı yok. Dikkatimi çeken sağ kısa far sürekli patlıyordu en son orjinal lamba ile değiştirdim bağlantılarını kendim yaptım far bir daha patlamadı ama sorun halen arada bir yapıyor. Bazen sellöktör yaptığımda aç kapa yapıyor sistemi. Bu bende soru işareti bıraktı şimdi zenon far motorunda bir kısa devre varsa muhtemel arıza bumudur, yoksa direksiyon kutusu ile ilgilimidir diye iki şık kaldı kafamda. Anlayan var ise yorum yaparsa sevinirim. İlk yapacağım muhtemel far motorunu değiştirmek olacak. Bu değişim eğer kurtaracaksa yine burda yazarım.

 • image
  Yasin tunay

  2024-02-17 12:06:08

  Abiler selamın aleyküm aracım egea 2019 urban plus giderken anlık elektrik kesip devam ediyordu sanayide gezmedigim dukkan kalmadi sorun krank devir sensörü çıktı (arıza bilgisayarda çıkmadı) araç durduğu yerde klimayi acip aracı 4 5 devire getirince anlık elektrik kesmesi devam ediyordu şuan parçayı değiştirdim sorunum çözüldü

 • image
  İbrahim dursun

  2024-01-03 21:22:27

  Bende 2012 Aurıs dizel otomatik arac var yaklaşık bir yıl önce normal seyrindeyken direksiyon elektrik uyarı lambası yanıp sönmeye başladı ve bu durum sık olmamakla beraber ara sıra tekrar etti son bir aydır çok tekrar etmeye başladı ve sadece direksiyon ışk lambası değil diğer uyarı ışıklsrıda yanıp yanıp sönmeye başladı araca komple elektrik kesilip beş on saniye sonra tekrar düzeliyor bu konuda baba yol gösterirseniz sevinirim

 • image
  İbrahim dursun

  2024-01-03 21:09:49

  Bende 2012 Aurıs dizel otomatik arac var yaklaşık bir yıl önce normal seyrindeyken direksiyon elektrik uyarı lambası yanıp sönmeye başladı ve bu durum sık olmamakla beraber ara sıra tekrar etti son bir aydır çok tekrar etmeye başladı ve sadece direksiyon ışk lambası değil diğer uyarı ışıklsrıda yanıp yanıp sönmeye başladı araca komple elektrik kesilip beş on saniye sonra tekrar düzeliyor bu konuda baba yol gösterirseniz sevinirim

 • image

  2023-11-30 20:48:26

  2005 model 1,4 dizel fort fiesta araç seyir halinde iken yağ ve akü lambası yanıyor araba tekliyor istop ediyor far ve teyip calisiyor sorun ne olabilir sonra kendiliğinden geliyor

 • image
  Şenol deveci

  2023-11-15 17:15:55

  Wosvogen touareg 2,5 TDİ aracım bazen tekliyor ve istop ediyor, direksiyonda haliyle kilitleniyor. Çok korkuyorum, süratli giderken olsa, Allah korusun kurtuluş olmaz. Muhtemel arızası ne olabilir. Bu arada motor komple yeni yapıldı, bu olayda sonra çıktı

 • image
  ALİ tekdurak

  2023-11-06 10:28:08

  Merhabalar bana yardımcı olursanız sevinirim aracım Honda Civic 2013 Yolda giderken aracımda elektrik kesintisi var göstergeler gidip geliyor araç tekliyor sonra normale dönüyor gostergede anahtar akü ve yağ lambası yanıp sönüyor neden çözemedim

 • image
  Nadir çerezci

  2023-07-05 02:05:39

  Aracım seyir halindeyken elektrik kesildi sadece tavan aydınlatması ışığı yanıyor araba çalışmıyor

 • image
  Efeefe

  2023-01-26 14:04:19

  Teşekkür ederim Ustacım çok yardımcı oldun Allah razı olsun

Yorum Yazın