Aracımda marş basmıyor ne yapabilirim?

Aracımda marş basmıyor ne yapabilirim?

Gününüzü raydan çıkarmanın en hızlı yollarından biri arabanızın çalışmamasıdır. Hepimiz oradaydık - direksiyona geçiyorsun, anahtarı çeviriyorsun ve... hiçbir şey yapmıyorsun.

Ama arabanızın sizin için başarısız olmasına neden olan nedir? Ve aracınızı tekrar çalıştırmak için yapabileceğiniz bir şey var mı?


Size biraz fikir vermesine yardımcı olmak için, arabanız çalışmadığında bilmeniz gereken her şey hakkında hızlı bir kılavuz hazırladık.


Bir arabanın çalışmamasının nedenleri


Aracınızın çalışmamasının, yakıtının bitmesinden elektronik aksamındaki bir arıza gibi daha karmaşık sorunlara kadar birçok farklı nedeni vardır. Ama bazı şeyler diğerlerinden daha yaygındır. İşte arabanızın çalışmamasının daha tipik nedenlerinden bazılarının bir özeti.


Düz veya arızalı araç aküsü

Boş akü, aracınızın çalışmamasının en yaygın nedenidir ve ışıkların açık kalması, elektrik sisteminde akünün bitmesine neden olan bir şey veya hatta çalışmayan arızalı bir akü gibi bir dizi nedenden kaynaklanabilir. şarjını tut.


Arabanızın çalışmamasının yanı sıra, boş bir akü genellikle aracınızın elektrik aksamının düzgün çalışmasını durdurur, bu da ışıklar, radyo veya cep telefonunuzu şarj etme gücü olmadığı anlamına gelir. Pilinizin bitmesi durumunda ne yapmanız gerektiğine ilişkin kılavuzumuzda, başlamamanızdan kesinlikle pilinizin sorumlu olduğunu öğrenin.


Akünüz boşsa, arabanızı takviye kablolarını ve tam şarjlı akülü ikinci bir aracı kullanarak takviyeyle çalıştırabilirsiniz.


10 adımda bir arabayı nasıl çalıştıracağınıza dair kılavuzumuza göz atın. Sorun devam ederse, bir garajda bir profesyonel tarafından pil ve şarj sistemini uygun şekilde test ettirmeniz gerekir.


Bitmiş bir pili şarj edebilir misiniz?


Bir araba aküsü sürüş sırasında bir dereceye kadar yeniden şarj olur, ancak motoru bir sonraki çalıştırışınızda yeterince şarj olabilmesi için takviyeyle çalıştırmadan sonra en az 30 dakika sürmeniz gerekir.


Bu sürüş çevrimi, ideal olarak, farlar ve ısıtma gibi pille çalışan çok sayıda sistem olmadan trafiğin olmadığı koşullarda olmalıdır. Karanlık, soğuk bir beklemedeyseniz ve bu konforları kullanmaktan kaçınamıyorsanız: endişelenmeyin, pilin yeniden şarj edilmesi biraz daha uzun sürecektir.


Pili tam olarak şarj etmek için, pili en yüksek kapasitesine geri getirmek için özel bir pil şarj cihazı kullanılmalıdır, bu genellikle şarj cihazında genellikle birkaç saat veya gece boyunca sürer.


Aküye küçük bir şarj sağlayan ve özellikle aracın seyrek kullanıldığı veya uzun süre park halinde kaldığı durumlarda yararlı olan Akü Şartlandırıcılar olarak bilinen ürünler de vardır.


RAC devriyesi Ben Aldous'un size arabanızın aküsüne nasıl bakacağınızı gösterdiğini izleyin.


Yakıt sorunları

Kulağa bariz gelebilir, ancak arabanız çalışmazsa, yakıtı bitmiş olabilir. Deponuzu doldurmayı unutmak şaşırtıcı derecede kolaydır, bu nedenle dumanla çalışıyorsanız, yakıt kutunuzu çıkarın ve doldurmak için yerel benzin istasyonunuza yürüyün.


Yakıt göstergenizin bozulduğunu düşünüyorsanız, arabanızı yerel garajınızda kontrol etmeniz ve baktırmanız gerekebilir - aksi takdirde istediğinizden daha sık boş bir yakıt deposuyla şaşırabilirsiniz.

Yorumlar (0)

Yorum Yazın